sobota, 29 listopada 2014

Marek Grechuta

https://www.youtube.com/watch?v=zkbQde7fLOg

Marek Grechuta (ur. 10 grudnia 1945 w Zamościu, zm. 9 października 2006 w Krakowie) - piosenkarz, pianista, kompozytor, aranżer, a także poeta i malarz. Należy do grona najwybitniejszych polskich artystów XX wieku.
Muzyką interesował się już w dzieciństwie, w wieku siedmiu lat rozpoczął naukę gry na fortepianie.  Ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej. Na przełomie lat 1966-67 założył wraz z Janem Kantym Pawluśkiewiczem kabaret Anawa (od francuskiego 'en avant' - naprzód), który przekształcił się potem w zespół muzyczny. W jego skład wchodzili: Marek Grechuta, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Anna Wójtowicz, Tadeusz Kożuch, Jacek Ostaszewski i Tadeusz Dziedzic. Jesienią 1967 roku Marek Grechuta podbił serca szerokiej publiczności i zdobył swoje pierwsze nagrody na Festiwalu Piosenki Studenckiej. Były to Grand Prix dla zespołu Anawa i drugie miejsce indywidualne dla Marka Grechuty, za wykonanie m.in. "Niepewności" i "Tanga Anawa". Inne piosenki wykonywane przez niego i Anawa w tym okresie to m. in.:  "Będziesz moją panią" i "Serce". Występ zespołu na festiwalu w Opolu w 1969 roku zaowocował nagrodą Telewizji Polskiej za utwór "Wesele", natomiast wykonanie "Korowodu" przyniosło Grechucie i zespołowi nagrodę Grand Prix. Po nagraniu dwóch płyt z Anawa, Marek Grechuta rozpoczął karierę jako solista. Powstały dwa kolejne albumy, po czym doszło do odnowienia współpracy Grechuty z Pawluśkiewiczem. Jej rezultatem był musical "Szalona lokomotywa" do tekstów St. I. Witkiewicza. Było to widowisko na wielką skalę - w niektórych miastach (np. w Katowicach i Poznaniu) wystawiano je sześć razy. Od tamtej pory artysta ponownie pracował sam, pisząc coraz więcej tekstów własnych. W 1976 Marek Grechuta rozpoczął współpracę z Piwnicą pod Baranami. Artysta nagrywał także w duetach z Marylą Rodowicz (m. in.: "Gaj" do słów Agnieszki Osieckiej) oraz Teresą Haremzą ("Muza pomyślności"). Grechuta stworzył także muzykę do wierszy Tadeusza Nowaka i skomponował muzykę do cyklu "Śpiewające obrazy". Razem z Krystyną Jandą prezentował widowisko telewizyjne "W malinowym chruśniaku" oparte na erotykach Bolesława Leśmiana. Skomponował też muzykę do licznych przedstawień teatralnych oraz filmów. W latach 80. wydał dwa zbiorki swoich wierszy pt. "Na serca dnie" i "Krajobraz pełen nadziei". Wtedy powstały też piosenki: "Nieoceniona" i "Pieśń wigilijna". Nie tylko spiewał i pisał, ale także malował. Jego obrazy były wystawiane na wielu wystawach krajowych i zagranicznych. 
Marek Grechuta ciężko chorował - w tym na raka. Dnia 9 października 2006 roku artysta zmarł, a 17 października 2006 r. został pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego w Krakowie.





Dni, których nie znamy
muz.: Jan Kanty Pawluśkiewicz; sł.: Marek Grechuta



Będziesz moją panią
muz. i sł.: Marek Grechuta



Nie dokazuj
muz.: Jan Kanty Pawluśkiewicz; sł.: Marek Grechuta



Wiosna, ach to ty
muz. i sł.: Marek Grechuta



Niepewność
muz.: Jan Kanty Pawluśkiewicz; sł.: Adam Mickiewicz



Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Grechuta
http://www.rmf.fm/muzyka/biografia,1069,Marek,Grechuta.html
http://muzyka.onet.pl/artysci/katalog/marek-grechuta,159753,artysta.html
http://alafid.republika.pl/Zyciorys.htm

środa, 26 listopada 2014

Perfect

Perfect
http://www.polskieradio.pl/7/160/Artykul/1116372,DaDaDam-czyli-plyta-Perfect-na-jaka-warto-bylo-czekac
Perfect to polski zespół rockowy. Został założony na przełomie 1977 i 1978 roku w Warszawie z inicjatywy perkusisty Wojciecha Morawskiego, gitarzysty Zdzisława Zawadzkiego, keyboardzisty Pawła Tabaki oraz wokalistek: Ewy Konarzewskiej i Barbary Trzetrzelewskiej. Początkowo zespół wykonywał własne wersje utworów popowych, grał w warszawskich lokalach rozrywkowych, a także często towarzyszył Annie Jantar czy Halinie Frąckowiak. Latem 1978 do grupy dołączył Zbigniew Hołdys. W 1980 r. grupa przekształciła się w zespół rockowy. Z nowym repertuarem zespół wystąpił po raz pierwszy w sierpniu 1980 r. na koncercie w klubie studenckim „Stodoła” w Warszawie.
W listopadzie 1980 r. do zespołu dołączył wokalista Grzegorz Markowski, który wcześniej śpiewał    m. in. w Teatrze na Targówku (wykonywał także słynną wokalizę do serialu "07 zgłoś się"). 
Przełomem dla Perfectu był rok 1981. Wtedy zespół koncertował w całej Polsce, wystąpił na festiwalu w Jarocinie i Rock Jamboree w Sali Kongresowej w Warszawie. Wydał także swoją pierwszą płytę z takimi utworami jak: "Chcemy być sobą" i "Nie płacz Ewka". Pod koniec 1982 roku zespół wydał nową płytę "Live" z "Autobiografią", która stała się hymnem rockowej młodzieży.
U szczytu sławy, w marcu 1983 roku zespół rozwiązał się. Potem Hołdys próbował szczęścia w innych formacjach, Markowski zakładał swoje zespoły - obaj bez powodzenia. Powrócili na estradę jako Perfect w kwietniu 1987 r. w starym składzie. W 1989 r. zespół wyjechał do USA na koncerty, które cieszyły się ogromną popularnością. Jendak w 1991 r. Perfect ponownie został rozwiązany przez Zbigniewa Hołdysa. Z jego inspiracji w latach 1992–1993 ukazały się w kraju trzy albumy z dawnymi nagraniami zespołu m.in. z Haliną Frąckowiak, Anną Jantar i Barbarą Trzetrzelewską.
W listopadzie 1993 r. reaktywował się ponownie, ale tym razem bez Zbigniewa Hołdysa. W składzie tym, z nielicznymi zmianami, występuje do dzisiaj: Grzegorz Markowski, Jacek Krzaklewski, Andrzej Nowicki, Ryszard Sygitowicz, Piotr Szkudelski. 
W obecnym, 2014 roku Perfect wydał album DaDaDam. Krążek ten jest zwrotem zespołu w kierunku cięższej, rockowej muzyki. Zawiera 12 kompozycji i jest pierwszym albumem w historii grupy bez tekstów Bogdana Olewicza. 1 lipca uzyskał oficjalnie status złotej płyty.


Nie płacz Ewka
muz.: Zbigniew Hołdys; sł.: Bogdan Olewicz



Niepokonani
muz.: Andrzej Nowicki; sł.: Bogdan Olewicz



 Kołysanka dla nieznajomej
muz.: Andrzej Nowicki (i inni); sł.: Bogdan Olewicz



Autobiografia
 muz.: Zbigniew Hołdys; sł.: Bogdan Olewicz



Nie wiele mogę ci dać
muz.: Zbigniew Hołdys; sł.: Bogdan Olewicz




...i piosenka z najnowszej płyty:

Wszystko ma swój czas
muz.: Dariusz Kozakiewicz; sł.: Jacek Cygan



Źródła:
http://www.bibliotekapiosenki.pl/Perfect
http://www.rmf.fm/muzyka/biografia,214,Perfect.html
http://www.perfect.art.pl/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Perfect_%28zesp%C3%B3%C5%82_muzyczny%29

wtorek, 25 listopada 2014

Alicja Majewska

http://lubelskieonline.pl/wiadomosci/foto/2014_02/alicja_majewska_bilgoraj.JPG

Alicja Majewska (ur. 30 maja 1948 we Wrocławiu) - polska piosenkarka. Od kilkudziesięciu lat współpracuje stale z kompozytorem i pianistą Włodzimierzem Korczem, który jest autorem muzyki większości jej piosenek. Tworzą razem nierozerwalny duet artystyczny.
Jest absolwentką Wydziału Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. Początkowo śpiewała amatorsko w zespole Henryka Rzeźniczka oraz w klubie Czarny Kot. Zadebiutowała w 1968 na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. W latach 1971-1974 była solistką zespołu Partita, natomiast do 1977r. współpracowała z Teatrem na Targówku w Warszawie. Od 1974 postanowiła występować solo. W 1975 zdobyła pierwszą nagrodę na KFPP w Opolu za wykonanie utworu J. Derfla i I. Iredyńskiego, w aranżacji W. Korcza, pt. "Bywają takie dni". Następne lata upłynęły jej na koncertach - m.in. w Bułgarii, Czechosłowacji, NRD, RFN, ZSRR, Szwecji, Austrii, Rumunii i na Kubie oraz w USA, Australii i Kanadzie. Szczególnie ważne w karierze artystki okazały się występy na Festiwalach w Opolu, gdzie otrzymała szereg nagród, m.in. za dwa, najważniejsze w jej karierze i najbardziej rozpoznawalne, utwory: "Jeszcze się tam żagiel bieli" - II nagrodę na KFPP Opole '80 i "Odkryjemy miłość nieznaną" - wyróżnienie na KFPP Opole '86.Odnosiła także sukcesy na zagranicznych festiwalach: w 1980 r. - Grand Prix  festiwalu „Menschen und Meer” w Rostock'u (za "Jeszcze się tam żagiel bieli") oraz w 1985 r. - Grand Prix festiwalu w Hawanie (za wykonanie piosenki z rep. E. Geppert - "Jaka róża taki cierń").
Piosenkarka występowała też w recitalach i programach telewizyjnych. Nagrała kilkanaście albumów, z których ostatni, wydany w 2013r - "Piosenki, z których się żyje" - zawiera 40 najważniejszych piosenek artystki.



Jeszcze się tam żagiel bieli
muz.: Włodzimierz Korcz; sł. Wojciech Młynarski



To nie sztuka wybudować nowy dom
muz.: Włodzimierz Korcz; sł.: Tomasz Misiak



Bywają takie dni
muz.: Jerzy Derfel; sł.: Ireneusz Iredyński



Przed nocą i mgłą
piosenka z serialu TV - "07 zgłoś się"
muz.: Włodzimierz Korcz; sł.: Zbigniew Stawecki



Jaki piękny świat
muz.: Włodzimierz Korcz; sł.: Wojciech Kejne



Podróżą każda miłość jest
muz.: Włodzimierz Korcz; sł.: Jonasz Kofta



Odkryjemy miłość nieznaną
muz.: Włodzimierz Korcz; sł.: Wojciech Młynarski




Źródła:
http://www.alicjamajewska.com.pl
http://www.rmfon.pl/artysci/alicja-majewska,2608.html
http://www.bibliotekapiosenki.pl/Majewska_Alicja
http://pl.wikipedia.org/wiki/Alicja_Majewska

niedziela, 23 listopada 2014

Michał Bajor

http://www.radio.opole.pl/festiwal-2013/koncert-opole-kocham-cie-zakonczyl-50-kfpp-zdjecia.html

Michał Bajor (ur. 13 czerwca 1957r. w Głuchołazach) - piosenkarz, aktor teatralny i filmowy. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W dzieciństwie uczył się gry na fortepianie. Zadebiutował już w wieku 13 lat w eliminacjach do Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki Opole w 1970r., natomiast w 1973 r. (w wieku 16 lat) zdobył IV nagrodę i nagrodę dziennikarzy na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. W tym samym roku wziął udział (poza konkursem) w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. W latach 1973–1975 wiele koncertował i nagrywał z orkiestrami Stefana Rachonia i Henryka Debicha. W 1979 r. rozpoczął pracę w warszawskim Teatrze Ateneum. W 1986 r. wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie z własnym recitalem. Dziennikarze uznali go za najlepszego wykonawcę festiwalu i uhonorowali swoją nagrodą. W 1987r. wydał swoją pierwszą płytę „Michał Bajor Live”. Na krążku znalazły się utwory zagranicznych autorów w przekładach m.in. Wojciecha Młynarskiego oraz kompozycje Włodzimierza Korcza. Prezentował w kraju i za granicą swoje recitale z piosenkami w języku polskim i angielskim (np. Bajor w Buffo, Uczucia, Twarze w lustrach, Michał Bajor w Łańcucie, Za kulisami. Zagrał ponad 70 ról w telewizji, teatrze i filmie. Mając 17 lat zagrał w u Agnieszki Holland („Wieczór u Abdona”). Po ukończeniu PWST współpracował m. in. z Krzysztofem Kieślowskim. Na scenie teatralnej pojawił się w takich spektaklach jak: „Equus”, „Opera za trzy grosze”, „Music hall” czy w musicalu „Evita”. Natomiast najbardziej znana jego rola filmowa to Neron z filmu Jerzego Kawalerowicza pt. „Quo Vadis”.
Michała Bajora cechuje charakterystyczny i niepowtarzalny styl. Jest piosenkarzem, którzy porusza serca słuchaczy liryzmem, a jego wrażliwość artystyczna zjednuje mu coraz to nowe pokolenia słuchaczy.



Nie chcę więcej
muz.: Włodzimierz Korcz; sł.: Dariusz Rogalski 



Niebezpieczna miłość
muz.: Piotr Rubik; sł.: Andrzej Ozga



Nie opuszczaj mnie
muz.: Jacques Brel; sł.: Wojciech Młynarski



Ogrzej mnie
muz.: Włodzimierz Korcz; sł.: Wojciech Młynarski



Moja miłość największa
muz.: Włodzimierz Korcz; sł.: Wojciech Młynarski



Źródła:
http://www.bibliotekapiosenki.pl/Bajor_Michal
http://www.rmf.fm/muzyka/biografia,2625,Michal,Bajor.html
http://www.michalbajor.pl
http://pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Bajor

Maryla Rodowicz

Maryla Rodowicz
http://praca.wp.pl/gid,14544155,strona,2,title,Glodowe-emerytury-gwiazd,galeria.html

Maryla Rodowicz (ur. 8 grudnia 1945r. w Zielonej Górze) - polska piosenkarka, wykonująca muzykę pop, country, rock, folk-rock, pop-rock. Jedna z największych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Znana jest ze swojego ekstrawaganckiego ubioru. 
Jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. W Państwowej Szkole Muzycznej we Włocławku uczyła się grać na skrzypcach, natomiast grę na gitarze opanowała samodzielnie. W 1960 r. wzięła udział w toruńskim przeglądzie piosenkarzy amatorów, a w 1962 r. zakwalifikowała się do finału I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. W czasie studiów współpracowała z zespołami działającymi przy klubie akademickim AWF „Relax”. Wielokrotnie występowała w studenckich konkursach i giełdach piosenki. Zadebiutowała w 1967 r. na Festiwal Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie, gdzie zdobyła I nagrodę. W tym samym roku dokonała pierwszych nagrań w Radiowym Studiu Piosenki oraz płytowych. W 1969 roku Maryla Rodowicz wylansowała pierwszy duży przebój "Mówiły mu". Rok później ukazał się debiutancki album artystki. W kolejnych latach piosenkarka dużo nagrywała nie tylko w kraju, współpracując z najlepszymi instrumentalistami i autorami tekstów. Nieprzerwanie udzielała się także koncertowo.
W 1973 roku podbiła Polskę jednym ze swoich największych przebojów - "Małgośką". Lata 80. to prawie ciągłe pasmo sukcesów - nowe płyty długogrające, udział w niezliczonych festiwalach na całym świecie, trasy koncertowe oraz deszcz nagród wszelkich magazynów, radiostacji. Z tego okresu pochodzi m. in. utwór "Niech żyje bal", który często jest uważany za najlepszą piosenkę w repertuarze artystki.
W swojej ponad 50-letniej karierze nagrała ponad 2000 piosenek oraz wydała ponad 20 płyt w języku polskim i kilka w obcych językach (m. in. po niemiecku, angielsku, rosyjsku). Pisali dla niej najlepsi: Agnieszka Osiecka, Jacek Mikuła, Jan Wołek, Romuald Lipko, Magdalena Czapińska, Katarzyna Geartner, Andrzej Sikorowski, Andrzej Zieliński, Seweryn Krajewski. Gra około sto koncertów rocznie. Przychodzą na nie zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli. Tak samo dobrze bawią się piętnasto- jak i sześćdziesięciolatkowie, a publiczność nie pozwala jej zejść ze sceny dopóty, dopóki nie zaśpiewa przynajmniej kilku bisów.



Mówiły mu
muz.: Stefan Rembowski; sł.: Andrzej Bianusz


Remedium
muz.: Seweryn Krajewski; sł.: Magdalena Czapińska
 


Małgośka
muz.: Katarzyna Gaertner; sł.: Agnieszka Osiecka
 


Ale to już było
muz. i sł.: Andrzej Sikorowski
 


Jadą wozy kolorowe taborami
muz.: Stefan Rembowski; sł.: Jerzy Ficowski
 


Dziś prawdziwych cyganów już nie ma
 muz.: Andrzej Zieliński; sł.: Agnieszka Osiecka

 


Damą być
muz.: Jacek Mikuła; sł.: Agnieszka Osiecka
 
 


Niech żyje bal
muz.: Seweryn Krajewski; sł.: Agnieszka Osiecka




 Źródła:
http://praca.wp.pl/gid,14544155,strona,2,title,Glodowe-emerytury-gwiazd,galeria.html
http://www.marylarodowicz.pl/pl
http://pl.wikipedia.org/wiki/Maryla_Rodowicz
http://www.bibliotekapiosenki.pl/Rodowicz_Maryla
http://www.rmf.fm/muzyka/biografia,320,Maryla,Rodowicz.html

piątek, 21 listopada 2014

Edyta Geppert

http://www.tvp.pl/rozrywka/festiwale-i-koncerty/opole/z-archiwum-opola/opole-1984-21-festiwal/132929

Edyta Geppert (ur. 27 listopada 1953r. w Nowej Rudzie) - jedna z najwybitniejszych polskich piosenkarek, śpiewająca piosenkę poetycką i literacką.
Pochodzi z muzykalnej rodziny. Matka artystki była Węgierką (dlatego też tak bliskie są jej czardasze węgierskie). Śpiewała od dziecka - w szkole, a także w zespole pieśni i tańca. W 1983 ukończyła Wydział Piosenki w Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. W tym samym czasie poznała swojego przyszłego męża – Piotra Loretza. Właśnie m. in. dzięki naleganiom przyszłego męża i jego kolegów, Edytą Geppert zainteresował się mąż aktorki Elżbiety Starosteckiej, pracującej w warszawskim Teatrze Rozmaitości z Piotrem Loretzem, Włodzimierz Korcz. Początkowo kompozytor był zdecydowanie "na nie". Uważał, że Geppert nie umie śpiewać, robi liczne błędy, jest sztuczna i manieryczna. Jednak, gdy zorientował się, że artystka natychmiast poprawiła błędy, które jej wskazał, zrozumiał, że nie może pozwolić na zmarnowanie takiego talentu. Postanowił, że zrobi wszystko, aby jego nowa podopieczna wygrała Festiwal w Opolu. Skomponował dla niej przebojową piosenkę, którą miała rzucić wszystkich na kolana. Jacek Cygan napisał piękny i poruszający tekst, który jednak nie spodobał się Loretzowi. Uważał, że jest banalny i stwierdził, że Edyta tego nie zaśpiewa. Na szczęście Włodzimierz Korcz postawił twardo na swoim i artystka pojechała do Opola z piosenką "Jaka róża taki cierń". Choć witana była przez kilka oklasków, to podczas występu tak, jak chciał Korcz, rzuciła wszystkich na kolana, a ze sceny schodziła przy wielkich brawach publiczności.
Oczywiście wygrała bezapelacyjnie Festiwal, posypały się dla niej propozycje współpracy od najlepszych tekściarzy i kompozytorów, zaproszenia na inne festiwale... 
 
Piosenki dla Edyty Geppert, oprócz Włodzimierza Korcza, któremu zawdzięcza początek kariery artystycznej, pisali najlepsi autorzy - m. in.: Agnieszka Osiecka, Jacek Cygan, Magdalena Czapińska, Wojciech Młynarski, Seweryn Krajewski, Jerzy Satanowski.
Artystka wielokrotnie nagradzana była na różnych festiwalach (Bratysława, Scheveningen,
La Valetta, Opole). 
Jest także jedyną polską piosenkarką, która do tej pory otrzymała aż czterokrotne Grand Prix na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu: 
w 1984r. - "Jaka róża taki cierń"; 
w 1986r. - "Och życie, kocham cię nad życie"; 
w 1995r. - "Idź swoją drogą" 
i w 2014r. - za całokształt działalności artystycznej.



DEBIUT EDYTY GEPPERT
KFPP Opole 1984
Jaka róża taki cierń
muz.: Włodzimierz Korcz; sł.: Jacek Cygan



Nie żałuję
muz.: Seweryn Krajewski; sł.: Agnieszka Osiecka



Och życie, kocham cię nad życie
muz.: Włodzimierz Korcz; sł.: Wojciech Młynarski



Szukaj mnie
muz.: Seweryn Krajewski; sł.: Marek Dagan



Zamiast
muz.: Włodzimierz Korcz; sł.: Magdalena Czapińska



To nic, że to sen
muz.: Jerzy Satanowski; sł.: Jacek Buras



Źródła:
http://www.egeppert.com/
http://www.bibliotekapiosenki.pl/Geppert_Edyta
http://pl.wikipedia.org/wiki/Edyta_Geppert
http://www.rmf.fm/muzyka/biografia,4167,Geppert,Edyta.html
http://www.bibliotekapiosenki.pl/Jaka_roza_taki_ciern

niedziela, 16 listopada 2014

Zbigniew Wodecki

http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Zbigniew_Wodecki#mediaviewer/File:Wodecki2.JPG

Zbigniew Wodecki (ur. 6 maja 1950r. w Krakowie) - polski piosenkarz, kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista (gra na skrzypcach, trąbce, instrumentach klawiszowych),
a także aktor i prezenter telewizyjny.
Pochodził z muzykalnej rodziny. Już w wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na skrzypcach. Ukończył z wyróżnieniem krakowską Średnią Szkołę Muzyczną w klasie skrzypiec Juliusza Webera. Zakwalifikował się do grona stypendystów konserwatorium w Leningradzie, jednak studiów nie podjął, ponieważ wolał pracować w zespole akompaniującym Ewie Demarczyk. Grał w nim w latach 1968-1973. Koncertował w wielu państwach, m. in. we Francji, Belgii, RFN, Izraelu czy Australii. Grał na skrzypcach w grupie Anawa, a w latach 1971-1978 w Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji i Krakowskiej Orkiestrze Kameralnej. Oficjalnie jako piosenkarz zadebiutował w 1972 r. na KFPP w Opolu, gdzie zdobył nagrodę za debiut. Współpracował z Kabaretem TEY i Piwnicą pod Baranami. Odnosił sukcesy na licznych festiwalach: w Rostocku, Pradze, Sopocie, Opolu; został uhonorowany licznymi nagrodami i odznaczeniami.
W latach 80. koncertował w ośrodkach polonijnych w Kandzie i USA. Nagrał kilka solowych płyt, ale śpiewał często także w duetach, m. in. z Ireną Santor, Alicją Majewską, Zdzisławą Sośnicką, Ewą Bem, Danutą Błażejczyk.
Był także jurorem w polskiej edycji programu "Taniec z gwiazdami", na antenie TVN prowadził też "Drogę do Gwiazd" oraz koncert "Zakochajmy się jeszcze raz".


Zacznij od Bacha
muz.: Zbigniew Wodecki; sł.: Janusz Terakowski



Izolda
muz.: Zbigniew Wodecki; sł.: Janusz Terakowski



Pszczółka Maja
muz.: Karel Svoboda; sł.: Florian Cusano



Chałupy welcome to
muz.: Ryszard Poznakowski; sł.: Grażyna Orlińska



Z Tobą chcę oglądać świat
muz.: Zbigniew Wodecki; sł.: Jonasz Kofta



Lubię wracać tam, gdzie byłem
muz.: Zbigniew Wodecki; sł.: Wojciech Młynarski



Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zbigniew_Wodecki
http://www.wodecki.pl
http://www.bibliotekapiosenki.pl/Wodecki_Zbigniew

sobota, 15 listopada 2014

Irena Santor

http://www.radio.opole.pl/festiwal-2013/koncert-opole-kocham-cie-zakonczyl-50-kfpp-zdjecia.html


Irena Santor (ur. 9 grudnia 1934r. w Papowie Biskupim) - jedna z najwybitniejszych polskich piosenkarek, przez wiele osób nazywana: "Pierwszą Damą Polskiej Piosenki". Swoim mezzosopranowym głosem zachwyca publiczność od ponad 50 lat.
Swoją karierę muzyczną zaczynała w zespole "Mazowsze", gdzie śpiewała w latach 1951-1959. (O początkach swojej kariery oraz innych anegdotach opowiadała Marii Szabłowskiej i Krzysztofowi Szewczykowi w Wideotece Dorosłego Człowieka.) Pierwszy występ bez "Mazowsza" dała w grudniu 1959 w stołecznej Sali Kongresowej. Zaśpiewała wtedy dwie piosenki: "Zakochani" z repertuaru Sławy Przybylskiej i "Nie oczekuję dziś nikogo" Reny Rolskiej. W 1961 roku wzięła udział w Festiwalu Sopockim i zdobyła tam kilka nagród za "Walc Embarras", który 18 lat później przyniósł jej także pierwsze w karierze Grand Prix - na KFPP w Opolu 1979r. 
W drugiej połowie lat 60. była jedną z największych postaci polskiej piosenki, lubianą zarówno w Polsce, jak i za granicą. W tym okresie nagrała piosenkę "Powrócisz tu", która przyniosła jej kolejne nagrody. Zachęcam do przeczytania historii związanej z tym utworem. W latach 70. również wylansowała wiele przebojów, np. "Idzie miłość". Natomiast w latach 80. zgodziła się zaśpiewać piosenkę, która stała się kolejnym jej wielkim przebojem - "Już nie ma dzikich plaż". Artystka wielokrotnie była laureatką nagród na festiwalach polskich i zagranicznych, nagrała kilkadziesiąt albumów oraz ponad 1000 piosenek. W roku 1991 postanowiła wycofać się z czynnej działalności artystycznej i występować tylko okazjonalnie.
Irenę Santor zawsze cechowała wszechstronność i perfekcja wykonania. Nagrywała swoje piosenki w duetach m. in. ze Zbigniewem Wodeckim, Edytą Górniak, Pawłem Kukizem czy nawet raperem Mezo i Dodą. Choć oficjalnie zakończyła swą karierę już ponad 20 lat temu, to nadal śpiewa, nagrywa nowe płyty, na które piosenki piszą, jak za dawnych lat, najlepsi twórcy. Daje koncerty, na które przychodzą rzesze wielbicieli będących pod ogromnym podziwem profesjonalności, kunsztu i formy Artystki, która nie opuszcza ją, mimo, że w grudniu skończy już 80 lat!





Walc Embarras
muz.: Jerzy Wasowski, sł.: Jeremi Przybora



Powrócisz tu
"sztandarowy przebój z żelaznego repertuaru Ireny Santor"

muz.: Piotr Figiel; sł.: Janusz Kondratowicz
 


Tych lat nie odda nikt
muz.: Władysław Szpilman; sł.: Kazimierz Winkler



Występ Ireny Santor
na Festiwalu Sopockim w 2002r.



Już nie ma dzikich plaż
muz.: Ryszard Szeremeta; sł.: Krzysztof Logan

 



...i na koniec piosenka z nowej płyty:
 
Jeszcze jeden świt
muz.: Seweryn Krajewski; sł.: Wojciech Młynarski





Źródła:
http://muzyka.onet.pl/artysci/katalog/irena-santor,157669,artysta.html
http://www.rmfon.pl/artysci/irena-santor,2605.html




wtorek, 11 listopada 2014

Czerwone Gitary

http://www.bibliotekapiosenki.pl/Czerwone_Gitary


Czerwone Gitary - to polski zespół muzyczny utworzony w styczniu 1965r. przez Jerzego Kosselę, Henryka Zomerskiego i Krzysztofa Klenczona. Już w tym samym roku z grupy odszedł Henryk Zomerski, który został zastąpiony przez Seweryna Krajewskiego. Na drugą połowę lat 60. przypada okres największej popularności zespołu. Wtedy zdobywał liczne nagrody, nie tylko w kraju ale i za granicą. Tekstów piosenek dostarczali: Marek Gaszyński, Krzysztof Dzikowski, Janusz Kondratowicz. Natomiast muzykę pisali Seweryn Krajewski oraz Krzysztof Klenczon. W tym okresie  powstały także największe przeboje Czerwonych Gitar: "Takie ładne oczy", "Biały krzyż", "Dozwolone od lat osiemnastu" i wiele, wiele innych.
W styczniu 1970r. z grupy odszedł Krzysztof Klenczon. W latach 70. zespół nadal cieszył się popularnością w kraju i koncertował też za granicą. W latach 70. powstały kolejne hity: "Płoną góry, płoną lasy", "Nie spoczniemy", "Dzień jeden w roku". W latach 80. zespół zniknął zz polskiej sceny, koncertował wtedy w USA, ZSRR, NRD. W 1991. roku nastąpił wielki powrót zespołu na 25-lecie. W 1997 roku z grupy odszedł Seweryn Krajewski. Czerwone Gitary choć są już legendą polskiej muzyki, istnieją do dziś i dają liczne koncerty. Jeden z takich występów miał też miejsce w moim mieście, Skierniewicach:

Święto kwiatów 2014: Czerwone Gitary
http://skierniewice.naszemiasto.pl/artykul/zdjecia/swieto-kwiatow-2014-czerwone-gitary,2426897,gal,10644621,t,id,tm,zid.html
 Tu można obejrzeć więcej zdjęć i nagranie fragmentu koncertu.

Biały krzyż
muz.: Krzysztof Klenczon; sł.: Janusz Kondratowicz
 


Kwiaty we włosach
muz.: Krzysztof Klenczon; sł.: Janusz Kondratowicz



Historia jednej znajomości
muz.: Krzysztof Klenczon; sł.: Jerzy Kossela
 


 Anna Maria
muz.: Seweryn Krajewski; sł.: Krzysztof Dzikowski



Dozwolone od lat osiemnastu
 muz.: Seweryn Krajewski; sł.: Krzysztof Dzikowski, Kazimierz Winkler



Nie spoczniemy
muz.: Seweryn Krajewski; sł.: Agnieszka Osiecka
 


 Występ Czerwonych Gitar na KFPP Opole 1979
podczas koncertu Przeboje 35-lecia PRL




 Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Czerwone_Gitary
http://czerwonegitary.pl/www/
http://www.bibliotekapiosenki.pl/Czerwone_Gitary

niedziela, 9 listopada 2014

Wojciech Młynarski

Wojciech Młynarski w Teatrze Polskim w Warszawie podczas dorocznego koncertu dobroczynnego Artyści Artystom,  4.11.2002, Warszawa
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/351405,Wyjatkowy-benefis-Wojciecha-Mlynarskiego-w-radiowej-Trojce

Wojciech Młynarski (ur. 26 marca 1941r. w Warszawie) - poeta, dramaturg, wykonawca piosenki autorskiej, scenarzysta, satyryk, artysta kabaretowy, autor tekstów piosenek, librett, tłumacz, także kompozytor i reżyser teatralny. Jedna z najwybitniejszych postaci polskiej sceny rozrywkowej.

Zadebiutował już na początku lat 60. w klubie studenckim "Hybrydy". W 1963r. ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W tym samym roku na I KFPP zaprezentowana została jego piosenka pt.  "Ludzi to kupią". Od połowy lat 60. współpracował z kabaretami "Dudek", "Owca" i "Dreszczowiec". Z tego okresu pochodzą m. in. utwory: "W Polskę idziemy" i "W co się bawić". W latach 70. zaczął pisać większe formy, zwłaszcza libretta operowe i musicalowe. Jest autorem libretta do polskiej wersji musicalu "Jesus Christ Superstar". Stworzył także własną formę twórczości, tak zwane felietony śpiewane.
Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Grand Prix 45. Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Diamentowego Mikrofonu Polskiego Radia, Złotego Berła Fundacji Kultury Polskiej, Krzyży: Oficerskiego i Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Ponadto jego teksty zdobywały niezliczone ilości nagród na festiwalach krajowych (w Opolu i Sopocie), a także zagranicznych.
Jego utwory na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej, a wiele zwrotów z jego tekstów do dziś jest używanych w polskim języku potocznym i literackim. Piosenki do testów Młynarskiego śpiewali i nadal śpiewają najlepsi polscy wokaliści: 
  • Ewa Bem (m. in. "Moje serce to jest muzyk" i "Żyj kolorowo"),
  • Edyta Geppert (m. in. "Och życie, kocham Cię nad życie"),
  • Michał Bajor (m. in. "Moja miłość największa" i "Ogrzej mnie"),
  • Alicja Majewska (m. in. "Jeszcze się tam żagiel bieli" i "Odkryjemy miłość nieznaną"),
  • Skaldowie (m. in. "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał").
Do tych wszystkich przebojów obiecuję powrócić w najbliższym czasie.

Tymczasem podsumowując, Młynarski jest bezdyskusyjnie jedną z najwybitniejszych postaci piosenki poetyckiej i satyrycznej. Utwory jego autorstwa zachwycają do dziś niebanalnymi tekstami, a co najważniejsze, często zmuszają do refleksji nad samym sobą i światem. 
Wciąż jest także autorytetem i inspiracją dla wielu innych artystów, którzy sięgają po jego dorobek - czy to wykonując własne wersje jego piosenek, czy też adaptując jego teksty do własnych pomysłów. I oby było tak jak najdłużej!


Jesteśmy na wczasach
muz.: Janusz Sent; sł.: Wojciech Młynarski



Nie ma jak u mamy
muz.: Bojadżijew Panajot; sł.: Wojciech Młynarski



W Polskę idziemy
z Kabaretu Dudek w wykonaniu Wiesława Gołasa
muz.: Jerzy Wasowski; sł.: Wojciech Młynarski



W co się bawić
muz.: Jerzy Wasowski; sł.: Wojciech Młynarski



Jeszcze w zielone gramy
muz.: Jerzy Matuszkiewicz; sł.: Wojciech Młynarski



Wojciech Młynarski pisał także piosenki do filmów i seriali telewizyjnych:

Był taki czas
do serialu "Stawka większa niż życie"
muz.: Jerzy Matuszkiewicz; sł.: Wojciech Młynarski



Tylko wróć
do serialu "Wojna domowa"
muz.: Jerzy Matuszkiewicz; sł.: Wojciech Młynarski



Na zakończenie proponuję koncert z okazji 25-lecia pracy artystycznej Wojciecha Młynarskiego, który odbył się w 1988r. podczas XXV KFPP w Opolu.

Róbmy swoje
koncert jubileuszowy


Żródła:
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/351405,Wyjatkowy-benefis-Wojciecha-Mlynarskiego-w-radiowej-Trojce
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_M%C5%82ynarski
http://www.bibliotekapiosenki.pl/mlynarski_wojciech
http://www.rmf.fm/muzyka/biografia,4509,Wojciech,Mlynarski.html