sobota, 29 listopada 2014

Marek Grechuta

https://www.youtube.com/watch?v=zkbQde7fLOg

Marek Grechuta (ur. 10 grudnia 1945 w Zamościu, zm. 9 października 2006 w Krakowie) - piosenkarz, pianista, kompozytor, aranżer, a także poeta i malarz. Należy do grona najwybitniejszych polskich artystów XX wieku.
Muzyką interesował się już w dzieciństwie, w wieku siedmiu lat rozpoczął naukę gry na fortepianie.  Ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej. Na przełomie lat 1966-67 założył wraz z Janem Kantym Pawluśkiewiczem kabaret Anawa (od francuskiego 'en avant' - naprzód), który przekształcił się potem w zespół muzyczny. W jego skład wchodzili: Marek Grechuta, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Anna Wójtowicz, Tadeusz Kożuch, Jacek Ostaszewski i Tadeusz Dziedzic. Jesienią 1967 roku Marek Grechuta podbił serca szerokiej publiczności i zdobył swoje pierwsze nagrody na Festiwalu Piosenki Studenckiej. Były to Grand Prix dla zespołu Anawa i drugie miejsce indywidualne dla Marka Grechuty, za wykonanie m.in. "Niepewności" i "Tanga Anawa". Inne piosenki wykonywane przez niego i Anawa w tym okresie to m. in.:  "Będziesz moją panią" i "Serce". Występ zespołu na festiwalu w Opolu w 1969 roku zaowocował nagrodą Telewizji Polskiej za utwór "Wesele", natomiast wykonanie "Korowodu" przyniosło Grechucie i zespołowi nagrodę Grand Prix. Po nagraniu dwóch płyt z Anawa, Marek Grechuta rozpoczął karierę jako solista. Powstały dwa kolejne albumy, po czym doszło do odnowienia współpracy Grechuty z Pawluśkiewiczem. Jej rezultatem był musical "Szalona lokomotywa" do tekstów St. I. Witkiewicza. Było to widowisko na wielką skalę - w niektórych miastach (np. w Katowicach i Poznaniu) wystawiano je sześć razy. Od tamtej pory artysta ponownie pracował sam, pisząc coraz więcej tekstów własnych. W 1976 Marek Grechuta rozpoczął współpracę z Piwnicą pod Baranami. Artysta nagrywał także w duetach z Marylą Rodowicz (m. in.: "Gaj" do słów Agnieszki Osieckiej) oraz Teresą Haremzą ("Muza pomyślności"). Grechuta stworzył także muzykę do wierszy Tadeusza Nowaka i skomponował muzykę do cyklu "Śpiewające obrazy". Razem z Krystyną Jandą prezentował widowisko telewizyjne "W malinowym chruśniaku" oparte na erotykach Bolesława Leśmiana. Skomponował też muzykę do licznych przedstawień teatralnych oraz filmów. W latach 80. wydał dwa zbiorki swoich wierszy pt. "Na serca dnie" i "Krajobraz pełen nadziei". Wtedy powstały też piosenki: "Nieoceniona" i "Pieśń wigilijna". Nie tylko spiewał i pisał, ale także malował. Jego obrazy były wystawiane na wielu wystawach krajowych i zagranicznych. 
Marek Grechuta ciężko chorował - w tym na raka. Dnia 9 października 2006 roku artysta zmarł, a 17 października 2006 r. został pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego w Krakowie.





Dni, których nie znamy
muz.: Jan Kanty Pawluśkiewicz; sł.: Marek Grechuta



Będziesz moją panią
muz. i sł.: Marek Grechuta



Nie dokazuj
muz.: Jan Kanty Pawluśkiewicz; sł.: Marek Grechuta



Wiosna, ach to ty
muz. i sł.: Marek Grechuta



Niepewność
muz.: Jan Kanty Pawluśkiewicz; sł.: Adam Mickiewicz



Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Grechuta
http://www.rmf.fm/muzyka/biografia,1069,Marek,Grechuta.html
http://muzyka.onet.pl/artysci/katalog/marek-grechuta,159753,artysta.html
http://alafid.republika.pl/Zyciorys.htm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz